Sukces szachowy

Jak mawiał Jose Capablanca „dobry szachista ma zawsze szczęście”. Dobry szachista ma na imię Denis a nazwisko Matla i oprócz szczęścia ma jeszcze sporo umiejętności pozwalających mu na odnoszenie zwycięstw. Ten skromny chłopak (obecnie w klasie VIb) od paru już lat przynosi sobie i naszej szkole wiele radości oraz daje nam szereg powodów do dumy.

1

W.E. Napier jest autorem powiedzenia: ”Mówi się, że życie jest zbyt krótkie, by je poświęcić szachom. Ale to już wina życia, a nie szachów”. Nasz mistrz Denis co najmniej parę lat już zajmuje się tą królewską grą. W rozmowach na szkolnym korytarzu często podkreśla jak ważna jest permanentna praca nad doskonaleniem swoich umiejętności. Denis rozwija swoje szachowe zdolności pod okiem trenera w klubie RKS MAT. Kilka lat temu po raz pierwszy wygrał eliminacje miejskie, następnie zwyciężył w eliminacjach rejonowych i awansował do etapu wojewódzkiego. Od tej pory co roku zdobywa tytuł szachowego mistrza w kategorii szkól podstawowych na poziomie miejskim i rejonowym. Na poziomie wojewódzkim też sobie nieźle radzi. To są jego osiągnięcia indywidualne ale należy podkreślić, że Denis Matla jest także mocnym punktem naszej szkolnej drużyny szachowej.

2
Można zaryzykować stwierdzenie, że nasza drużyna jest tak mocna jak mocny jest Denis, innymi słowy mówiąc, siła Denisa jest siłą naszej drużyny. Wiemy jak ważną rolę w każdej drużynie pełni kapitan. Dla pozostałych członków drużyny jest on autorytetem. Aby taki autorytet zdobyć należy się wykazać odpowiednimi cechami. Czy Denis posiada cechy dobrego szachisty? Wyniki, które osiąga mówią nam: tak, posiada. Jest opanowany, przewidujący, skoncentrowany w trakcie gry , nie lekceważy przeciwnika i przede wszystkim ma dużą wiedzę szachową. To prawdziwy kapitan.
Tak więc zawołajmy za Waltem Whitmanem:
„O kapitanie, mój kapitanie!! Nasza pełna lęku podróż dobiegła końca.
Okręt pokonał każdą nawałnicę, nagroda, na którą polowaliśmy, zdobyta” Kapitan Denis poprowadził nasza szkolną drużynę szachową do wielu zwycięstw. U jego boku stał w trakcie ostatnich turniejów Roy Sznajder.
W zawodach rozegranych 3 marca to Roy zdobył decydujący punkt dający nam zwycięstwo.

3

Co znaczy kapitan bez dobrej załogi. Otóż Denis miał szczęście do dobrej załogi (drużyny) której przewodził i z którą odniósł tyle zwycięstw.
Co dalej? Oto jest pytanie. Za parę miesięcy mistrz Denis Matla i Roy Sznajder staną się absolwentami naszej szkoły. Nie będą już reprezentować barw SP23. To jest fakt. Ale SP23 będzie dobrze wspominać swoich mistrzów.