Wycieczka do Pragi

powiewajaca-flaga-czech

                                              „Zwiedzamy stolice Europy”- wycieczka do Pragi
Chcąc dostarczyć niezapomnianych wrażeń uczniom klasy 5a i 5b wychowawcy klas, panie: mgr Iwona Bugajniak i mgr Ewa Sikorska – Gil zorganizowały wycieczkę do Pragi realizując Projekt „Zwiedzamy stolice Europy”, rozpoczęty w roku szkolnym 2009/10, którego celem jest poznawanie stolic europejskich – środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii zwiedzanych krajów, poznanie kultury i języka innego państwa, upowszechnianie form aktywnego wypoczynku. W wycieczce wzięli udział również uczniowie klas 4 i 6 pod opieką p. mgr Sylwii Kostorz oraz chętni rodzice.
Do Pragi przyjechaliśmy ok. godz. 13, gdzie przywitało nas roześmiane słońce i czekało na nas wiele atrakcji. Pełni sił ruszyliśmy na podbój stolicy Republiki Czeskiej. Przewodnik zaprowadził nas na Most Karola, który łączy dzielnice Malá Strana i Staré Město. Ten najsłynniejszy most przyciąga tłumy turystów o każdej porze dnia i nocy. Most ozdabia 30 figur. Później udaliśmy się na Nowe Miasto, oraz zwiedziliśmy praską dzielnicę Żydowskiego Josefova wraz z synagogami. Widzieliśmy również najstarszy żydowski cmentarz w Europie założony w XV w. Zmarli leżą na dziewięciu piętrach, a kamienne nagrobki stoją ciasno obok siebie. Następnie przeszliśmy na Starówkę pod Ratusz Staromiejski, na którym znajduje się słynny ruchomy Zegar Orloj. Co pełną godzinę odbywa się spektakl – dzwonią dzwony, maszerują figurki świętych. Pomimo, iż dzień dobiegał końca, nas czekała jeszcze jedna atrakcja Křižíkova Fontána, która w każdym sezonie przyciąga tłumy turystów. Wszyscy zgodnie twierdzą, że zapiera dech w piersiach. Jest bez przesady unikatem w skali europejskiej. Swoją unikalność fontanna zawdzięcza kilkunastu wodnym obiegom instalacji zasilanym przez 50 pomp i zakończonych przez ponad trzy tysiące dysz. Efekty świetlne wytwarza 1248 podwodnych reflektorów różnych barw, które są w stanie wytworzyć całą gamę różnorakich barw. Piękna muzyka, kolorowe światła i zharmonizowane fontanny zachwycają wszystkich turystów przybywających do Pragi.

pociag

Drugi dzień, chociaż długi i wyczerpujący, zapowiadał się równie ciekawie. Po śniadaniu, udaliśmy się na Wzgórze Petrin, na które wjechaliśmy kolejką szynową. Znajduje się tam wieża widokowa zwana „czeską Wieżą Eiffela”. Potem spacerkiem przeszliśmy na Hradczany, gdzie mieliśmy okazję uczestniczyć w uroczystej zmianie warty. Oczywiście nie mogliśmy pominąć katedry Św. Wita; zachwycił nas jej ogrom i czar jej witraży. W godzinach popołudniowych odbyliśmy rejs statkiem po Wełtawie, mogąc podziwiać piękne widoki z innej perspektywy. Do hotelu wróciliśmy w godzinach wieczornych i tu mogliśmy „trochę poszaleć” – ponieważ jedna z naszych koleżanek obchodziła urodziny.
W trzecim dniu naszej wędrówki po Pradze wybraliśmy się jeszcze raz na Hradczany, aby tym razem podziwiać maleńkie domki na Złotej Uliczce, które przytuliły się do zamkowych gmachów. Jest to niezwykłe miejsce, oderwane od rzeczywistości, ale jakże urokliwe i czarujące. Według legendy w małych domkach mieszkali alchemicy, którzy na polecenie cesarza Rudolfa II próbowali wyprodukować złoto. Złota Uliczka jest z pewnością najpopularniejszym miejscem w Pradze.
Potem krótki spacer po Starówce oraz wspaniałych Ogrodach Senatu Republiki Czeskiej, które są miejscem z jednej strony bardzo oficjalym, związanym z jedną z najważniejszych instytucji w Czechach, ale z drugiej strony pełnym ciekawych zabytków oraz możliwości odpoczynku w samym sercu miasta. Zwiedzając to miejsce warto zerknąć na kopie rzeźb Adriana de Vires, na oryginalną ścianę z „krapnikami” i  wiele innych detali. Następnie nowoczesnym tramwajem przejechaliśmy do stacji metra i po paru minutach znowu znaleźliśmy się w centrum miasta. Teraz czekała na nas nie lada atrakcja – dłuuuuugo wyczekiwane zakupy!!! Każdy kupił pamiątkę dla rodziców oraz małe drobiazgi dla siebie. Ostatni raz „rzuciliśmy okiem” na praską architekturę, która jest wymyślnie zdobiona, finezyjnie wyrafinowana i reprezentacyjna. Potem czekał już nas tylko obiad i powrót do Rudy Śląskiej.
I tak dobiegły końca trzy dni w pięknej stolicy Czech. Moglibyśmy dużo i długo opowiadać o pięknie praskich dzielnic, niezwykłej architekturze i niesamowitej atmosferze panującej w ciasnych uliczkach, ale nasze słowa nie oddadzą w pełni tego, co mogliśmy zobaczyć na własne oczy. Dla nas wycieczka była bardzo udana, pogoda fantastyczna, a Praga bajkowa, malownicza i fascynująca – teraz już wiemy, dlaczego mówi się o niej „Złota Praga”. Wychowawcy czuwali nad każdym detalem, począwszy od zaplanowania programu wycieczki, poprzez dobrą organizację przebiegu dnia a skończywszy na sympatycznej atmosferze panującej w grupie. Nasze panie już przygotowują plan następnej wycieczki, a my już szykujemy się, aby poznać kolejną stolicę Europy – szkoda, że dopiero za rok.  a emotka

AUTO

„Zwiedzamy stolice Europy”- kliknij