Dzień pluszowego Misia w naszej szkole

„Wszyscy dorośli byli kiedyś dziećmi, ale niewielu z nich pamięta o tym”. Tak zdefiniował nas dorosłych Mały Książę. A przecież dziecko to synonim piękna, dobra i prawdy czyli greckiego kanonu etycznego i estetycznego. Każdy pragnie aby jego myśli wyrażały prawdę, aby odczuwać piękno i kochać dobro (to co dobre). Nasz mistrz Cyprian Kamil Norwid pisał: „Z rzeczy świata tego zostaną tylko dwie. Dwie tylko: poezja i dobroć…”. Dlaczego dobroć dziecka nieczęsto usadawia się w sercu dorosłego, dlaczego prawda dziecka tak rzadko przejawia się w myślach dorosłego? Boimy się być uznani jako infantylni, dziecinni, a to wielkie nieporozumienie. Cząstka dziecka w nas to skarb, wszak mądra święta księga mówi: „Oddech dzieci śpieszących do szkoły podtrzymuje świat”. Róbmy wszystko, aby się ten świat nie zawalił

W roku 2002 ustanowiono dzień 25 listopada Światowym Dniem Pluszowego Misia. Dobroć dała radę. Nasze kochane misie, nasze pluszaki i te eleganckie i te z naderwanym uszkiem, wytartym futerkiem, zgubionym jednym oczkiem i te zapomniane, porzucone, już zdawałoby się niepotrzebne. A jednak „Dzieci lubią misie, misie lubią dzieci”. Miś Uszatek co klapnięte uszko miał i „znał się z dziećmi nie od dziś”. Mis Coralgol, którego marzeniem był śpiew, jednak nie miał biedak głosu więc odwiedził króla ptaków i udało się – zaczął śpiewać. Kubuś Puchatek i jego przyjaciele, a wśród nich Prosiaczek. Puchatek – miś o bardzo małym rozumku ale wielkim sercu. Na pytanie prosiaczka tak odpowiedział:

” – Kubusiu, jak sie pisze Miłość?

– Prosiaczku, Miłość się nie pisze, Miłość się czuje”.

Przytuleni do naszego misia czuliśmy ciepło, czuliśmy się bezpiecznie, czuliśmy taką radość bycia z przyjacielem. Często potrzebujemy tego „bycia”, tej obecności kogoś obok, dlatego też dzieci lubią misie, a misie lubią dzieci.

„- Puchatku?

– Tak Prosiaczku?

– Nic, tylko chciałem sie upewnić, że jesteś”.

Dobrze, że jesteś Uszatku, dobrze że jesteś Puchatku, dobrze że jesteście wszystkie misie duże

i małe. Na koniec nasi drodzy Solenizanci przyjmijcie ten cytat z mitu o Apollo i Dafne z dumą, że najtrafniej Was opisuje:

„Są tacy, których jedynym tytułem do sławy jest miłość”.

KOCHAMY WAS

Dzień Pluszowego Misia zorganizowały:

Joanna Kasparek

Sylwia Kostorz

Małgorzata Szczepaniak